Jak wygląda proces projektowania i szycia sukni ślubnej?
Stojąc przed wyborem sukni ślubnej mamy do wyboru 3 możliwości:
Wybór zestawu ślubnego (np. body + spódnica), tego typu zestawy można kupić on-line i przymierzyć w zaciszu domowym. Suknie ślubne dwuczęściowe stają się coraz bardziej popularne, ponieważ można je sobie dowolnie skonfigurować i skomponować.
Wybór sukni ślubnej z kolekcji - taką można zamówić bez modyfikacji lub z przeróbkami. Tego typu modele mamy zwykle szyte w prototypach, więc bez problemu można je przymierzyć. Szycie zazwyczaj wymaga kilku przymiarek, jednak daje gwarancję, że kreacja będzie idealnie dopasowana.
Szycie sukienki ślubnej indywidualnej - to opcja dla Pań, które nie znajdują w ofertach salonów ślubnych nic, co by je satysfakcjonowało, a mają ściśle określoną wizję sukienki.
W tym wpisie chciałybyśmy przybliżyć właśnie ten trzeci wariant. Przeprowadzić was przez proces szycia sukni ślubnej indywidualnej. Doskonale rozumiemy, że tego typu szycie wymaga nieco odwagi i dużo wyobraźni, ponieważ nie jesteśmy w stanie przymierzyć tej wymarzonej kreacji, zanim się na nią zdecydujemy :).
Projekt sukienki ślubnej - od czego zacząć?
Tu też mamy różne drogi do celu. Bardzo często otrzymujemy od Was zdjęcia - inspriacje wymarzonych sukienek. Jest to bardzo fajny sposób, by jasno sprecyzować nasze marzenia :). Pokazujesz nam: który dekolt Ci się najbardziej podoba, jakie plecy, materiały itd. Następnie "pałeczkę" przejmuje nasza projektantka i z pokazanych wcześniej "puzzli" tworzy nową, indywidualną suknię ślubną, zgodnie z Twoimi marzeniami. Oto przykład projektu i efektu końcowego:
Zdarzają się też klientki, które chcą zupełnie same zaprojektować swoją suknię ślubną. Co również z wielką przyjemnością realizujemy!
Do pokazania mamy przykład sukienki, która została zrealizowana w ramach naszego konkursu. Wystarczyło zaprojektować swoją wymarzoną kreację, a my zwycięski projekt uszyłyśmy w naszej pracowni. Dzięki temu możemy pokazać Wam krok po kroku, jak wygląda szycie i realizacja takich projektów. W tym wypadku dodatkowym utrudnieniem był fakt, że szycie odbywało się na odległość. Musiałyśmy polegać wyłącznie na wymiarach przesłanych przez klientkę. Jednak nie było to żadną przeszkodą dla nas!
Oto projekt (Moniki Sojewskiej).
Zwiewna i romantyczna sukienka, inspirowana architekturą hiszpańską.
Wybór materiału na suknię ślubną - skorzystaj z pomocy projektantki!
Ok, mamy sprecyzowany fason sukienki. Wiemy, że ma być zwiewna i lekka. Mamy podaną paletę barw oraz wytyczne, że sukienka ma posiadać odczepiane ozdobne rękawki. Czas na dobór materiału! Możliwości zwykle jest wiele. Od tańszych szyfonów i żorżet syntetycznych po wysokogatunkowe szyfony i krepy jedwabne. Takie próbki otrzymała klientka do wyboru:
Nasza projektantka, Daria Salamon, zawsze podpowiada, w których materiałach jej zdaniem kreacja wyjdzie najpiękniej, jednak ostateczny wybór zawsze zależy od preferencji i budżetu klientki.
Do tak zwiewnej kreacji warto jednak było zaszaleć i wybrać jedwab. Choć podrażało to projekt, zarówno klientka jak i nasza projektantka były w tej kwestii zgodne. Wybór padł na cudowny opalizujący jedwab!
Szycie i przymiarki - jak się przygotować, czego oczekiwać?
Przedstawiona sukienka, ze względu na swoją luźną konstrukcję nie wymagała przymiarek z klientką. Jednak zawsze gdy jest to możliwe, zalecamy odwiedzenie naszego atelier na chociaż jedną przymiarkę (dla klientek spoza Szczecina często planujemy dwie przymiarki jednego dnia). Dzięki temu podczas jednej wizyty jesteśmy w stanie ustalić naprawdę dużo!
Coś, o czym należy pamiętać to, że szyjąc suknię ślubną od podstaw: pierwsza przymiarka zwykle jest zupełnie robocza i nie pokazuje docelowego kształtu sukni. Pierwsze przymiarki zwykle mają na celu opracowanie najlepszej konstrukcji i wstępne dobranie długości, szczególnie przy bardziej skomplikowanych projektach. Dopiero następne przymiarki powoli zaczynają ukazywać docelowy efekt :).
W tym wypadku, ponieważ wybrany materiał jest bardzo drogi i nie mogłyśmy sobie pozwolić na żadne błędy, to pierwsza konstrukcja powstała z materiału próbnego. To pozwoliło nam najpierw dopracować konstrukcję, a dopiero następnie szyć już z materiału docelowego. Nie zawsze stosujemy tego typu rozwiązanie, jednak przy bardzo drogich materiałach jest to wskazane.
W tym projekcie wyzwaniem było stworzenie doczepianych rękawków ozdobnych. Klientka wymarzyła je sobie z piór.
Nigdy wcześniej nie stosowałyśmy takich rozwiązań, jednak nie ma dla naszych krawcowych rzeczy niemożliwych :).
A oto efekt końcowy: jedwabna sukienka z ozdobnymi rękawkami, wycięciem na plecach.
fot. Okiem Meg / Modelka: Marika
Jak przygotować się do przymiarek sukni ślubnych?
Nie rób mocnego makijażu! Jeśli możesz, w ogóle z niego zrezygnuj. Suknie ślubne zwykle szyte są w jasnych kolorach, a to oznacza, że bardzo łatwo je ubrudzić. A tego nie chcemy, prawda? :) Oczywiście, jeśli coś takiego się wydarzy, to z pewnością coś na to zaradzimy. W razie jeśli nie dasz rady zmyć make-upu przed przymiarką, mamy specjalne chusty szyfonowe do zakładania sukni. Dzięki temu ryzyko będzie mniejsze :).
Ubierz cielistą bieliznę. Przebijające czarne majtki spod sukni ślubnej potrafią zepsuć nawet najlepszy efekt. Najlepiej, jeśli będziesz miała już docelową bieliznę, szczególnie stanik. Ponieważ wiele rzeczy (szczególnie dekolty z tyłu i przodu) najlepiej dopasować już pod konkretny biustonosz. Oczywiście nie dotyczy to sukien, które będą miały wbudowane miseczki na biust i stanik będzie zbędny ;)
Weź ze sobą buty na obcasie - docelowe, lub o podobnej wysokości obcasa do docelowych. Dzięki temu łatwiej nam będzie dopasować proporcje i długości.
A oto kilka przykładów sukni ślubnych indywidualnych.
fot. Ola Gruszka
fot. JSTUDIO Jakub Gąsiorowski
A to nasz najnowszy projekt, nad którym obecnie pracujemy :).
Czy wiesz, że każdy nasz nowy model otrzymuje imię od klientki, która zamówi go jako pierwsza? Może to będziesz Ty?:)
Szukasz właśnie swojej wymarzonej sukni ślubnej?
LUB