Jedwab naturalny - co to za materiał i czy warto?
Jedwab - co to za materiał i czy warto?

Jedwab naturalny, skąd się wziął ten materiał i jak powstaje?

kokony jedwabnika, jak powstaje jedwab

Wokół jedwabiu narosło wiele mitów i legend, włącznie z momentem jego odkrycia. Jedna z nich (i chyba najpopularniejsza, choć udowodniono, że z prawdą niewiele ma wspólnego) głosi, że odkrycie przędzy jedwabnej zawdzięczamy żonie chińskiego cesarza Xi Lingshi. Miała ona za zadanie sprawdzić, co niszczy cesarskie ogrody morwowe. Odkryła małe białe larwy w błyszczących kokonach. Kokony wzięła do domu i przez przypadek wpadły one do wrzątku, po czym przędza zaczęła się rozwijać. Przędza została nawinięta na szpulę i posłużyła do utkania szaty Cesarza :) Do dnia dzisiejszego wspomniana cesarzowa jest patronką tkactwa.

Bezsprzecznie jedwab to najszlachetniejszy materiał odzieżowy. 

Tajemnice wytwarzania jedwabiu były kiedyś bardzo pilnie strzeżone, a za ich zdradzenie groziła nawet śmierć nie tylko osoby, która ją zdradziła, ale też członków jej rodziny. Na szczęście te czasy dawno minęły i każdy może cieszyć się pięknymi tkaninami z jedwabiu :)

Jedwab pozyskuje się z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego. A więc jest to materiał naturalny pochodzenia zwierzęcego. Co ciekawe produkcja jedwabiu to zaledwie 0,2% światowej produkcji wszystkich włókien, co właśnie czyni go tak ekskluzywnym surowcem, jak również przesądza o jego wysokiej cenie. Ceny tkaniny jedwabnej wahają się między 80-120 zł za metr, ale potrafią dochodzić i do 200-300 zł za metr (np. szantungi jedwabne). 

bluzki jedwabne, eleganckie ubrania z jedwabiu


Właściwości jedwabiu naturalnego, za co go uwielbiamy? Czy warto kupować ubrania z jedwabiu naturalnego?

Nić jedwabna charakteryzuje się dużą wytrzymałością, na tyle dużą, że powstały nawet projekty kamizelek kuloodpornych z kilkunastu warstw grubo tkanego jedwabiu. Nie mniej w codziennym użytkowaniu najbardziej znaczące cechy jedwabiu to:

  • Właściwości hipoalergiczne, to najlepszy materiał dla alergików, ponieważ ten materiał nie uczula, jest bardzo miły w dotyku. Nie przyciąga też roztoczy i bakterii.
  • Zdolności do termoregulacji, jedwab to wspaniały materiał całoroczny, ponieważ latem chłodzi, a zimą grzeje. Wiedziałyście?:)
  • Właściwości higroskopijne, pochłania wilgoć z otoczenia, nie zwiększając przy tym swojej objętości. 

Właśnie ze względu na swoje właściwości jedwab jest tak ceniony i lubiany. Wszystkie te cechy sprawiają, że warto mieć w swojej szafie, choć kilka ubrań z jedwabiu. Uratują Cię one zawsze wtedy, kiedy chcesz wyglądać elegancko, ale też czuć się komfortowo. W dodatku jedwab naturalny zawsze ma delikatny połysk, nawet w tkaninach na pozór matowych. 

bluzki jedwabne

Jak pielęgnować ubrania z jedwabiu?

Jedwab to jednocześnie bardzo delikatna tkania i należy się z nim ostrożnie obchodzić. Stosując się do tych zasad, sprawicie, że ubrania posłużą przez długie lata. 

Jak prać jedwab? 

Najbezpieczniejszą formą prania będzie pranie chemiczne lub ręczne. Zawsze sprawdzajmy metki! Jeśli chodzi o pranie ręczne, to bezwzględnie należy pamiętać, by jedwabiu nie trzeć i nie wyżymać, bo o ile na sucho jest on wytrzymały, o tyle mokry ma znacznie obniżoną wytrzymałość. Jeśli decydujemy się na pranie ręczne, należy pamiętać, by nie prać go w zbyt ciepłej wodzie. Najlepiej sprawdzi się 20-30 stopni. Używać należy wyłącznie delikatnych detergentów. 

Suszenie jedwabiu naturalnego

Ubrań z jedwabiu nie suszymy na słońcu. Pamiętajmy, że jest to naturalny surowiec i pod wpływem mocnego słońca może tracić kolor. Jedwabiu nie trzeba suszyć na płasko, można powiesić na wieszaku do wyschnięcia. 

Prasowanie jedwabiu

Najlepsze i najbezpieczniejsze dla jedwabiu jest prasowanie parą z bezpiecznej odległości (kilka cm). Jedwabne tkaniny są tak delikatne, że czasem potrafią się wyprostować powieszone w łazience na czas gorącej kąpieli (przydatne w szczególnie w podróży!). Jeśli jednak nie dysponujemy żelazkiem z parą, należy go prasować na najmniejszej mocy. Dla pewności można też użyć czystej szmatki/ścierki i przez nią prasować. 

Nie należy też pryskać perfumami bezpośrednio na ubrania. 

Ubrania z jedwabiu, jakich rodzajów używamy?

spodnica jedwabna , spódnica maxi jedwab naturalny

Przy odpowiedniej pielęgnacji, ubrania te posłużą nam na lata i odwdzięczą się niesamowitym komfortem noszenia. Ponieważ ubrania z jedwabiu nie są najłatwiejsze w pielęgnacji, zwykle noszone są na specjalne okazje, jako ubrania wizytowe, wieczorowe czy ślubne. Mimo wszystko warto mieć w szafie kilka bardziej codziennych bluzek. Szczególnie polecamy stawiać na ponadczasowe fasony i kolory. 

Satyna jedwabna 

satyna jedwabna, ubrania z jedwabiu, właściwości

Satyna jedwabna bardzo często występuje z domieszką elastanu (maksymalnie 5%) co jest niewątpliwym atutem, ponieważ dzięki temu można zaprojektować ubrania lepiej przylegające do ciała, gdyż tkanina będzie pracować podczas ruchu. Satyna jedwabna ma najpiękniejszy połysk, jaki można osiągnąć w tkaninach. Połysk jedwabiu jest elegancki, ale nienachalny. No i cudownie układa się w ruchu! Ciekawostka: spódnica jedwabna ze zdjęcia szyta jest z aż 5 metrów jedwabiu, dzięki czemu ma piękną linię A i niesamowicie się porusza podczas tańca. 

Krepa jedwabna 

krepa jedwabna, ubrania z jedwabiu

Krepy jedwabne zwykle produkowane są bez żadnych dodatków, ale też nie mają żadnej elastyczności. Krepy są zwykle matowe. Ubrania z krepy muszą być trochę luźne, aby zachować swobodę ruchów. Są cienkie i bardzo przewiewne. Jak już wcześniej wspomniałyśmy, tkaniny jedwabne charakteryzują się zdolnością do termoregulacji, a więc latem da ona uczucie chłodu, a zimą ogrzeje. 

Szyfon jedwabny

jedwab szyfon jedwabny materiał

Jest cienki, lekko przeźroczysty. Zwykle wymaga podszewki (tu zdecydowanie najlepiej sprawdzi się również jedwab, ewentualnie inna naturalna tkanina). Pamiętajcie, by nie kupować ubrań, które z wierzchu mają warstwę jedwabną, a jako podszewkę sztuczną. Jest to bardzo nieuczciwy zabieg, który ma zachęcić do kupna jedwabiem w nazwie. 

Bluzki jedwabne, ponadczasowa klasyka 

Bluzki z krepy jedwabnej charakteryzują się tym, że są matowe, ale też dzięki temu niesamowicie uniwersalne. Taka bluzka może być bazą każdej stylizacji. Będzie pasować zarówno do eleganckich spodni, jak i zwiewnych spódnic tiulowych.  

bluzka jedwabna, ubrania z jedwabiu 

Gumki jedwabne, oryginalna ozdoba na co dzień 

W tym sezonie szalenie modne stały się gumki typu "scrunchies". Są bardzo delikatne dla włosów. Nasze modele są bardzo bogate, przez co wyglądają niemal jak kwiat :)

 gumka do włosów jedwabna

 

 

 

Interesuje Cię temat materiałów odzieżowych? Przeczytaj też o:

- Wiskoza - co warto o niej wiedzieć?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl