Jedwab - co to za materiał i czy warto?
Jedwab - co to za materiał i czy warto?

Jedwab - skąd się wziął ten materiał i jak powstaje. Ciekawostki. 

Wokół jedwabiu narosło wiele mitów i legend, włącznie z momentem jego odkrycia. Jedna z nich (i chyba najpopularniejsza, choć udowodniono, że z prawdą niewiele ma wspólnego) głosi, że odkrycie przędzy jedwabnej zawdzięczamy żonie chińskiego cesarza Xi Lingshi. Miała ona za zadanie sprawdzić co niszczy cesarskie ogrody morwowe. Odkryła małe białe larwy w błyszczących kokonach. Kokony wzięła do domu i i przez przypadek wpadły one do wrzątku, po czym przędza zaczęła się rozwijać. Przędza została nawinięta na szpulę i i posłużyła do utkania szaty Cesarza :) Do dnia dzisiejszego wspomniana cesarzowa jest patronką tkactwa.

Bezsprzecznie jedwab to najszlachetniejszy materiał odzieżowy. 

Tajemnice wytwarzania jedwabiu były kiedyś bardzo pilnie strzeżone, a za ich zdradzenie groziła nawet śmierć nie tylko osoby, która ją zdradziła, ale też członków jej rodziny. Na szczęście te czasy dawno minęły i każdy może cieszyć się pięknymi tkaninami z jedwabiu :)

Jedwab pozyskuje się z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego. Co ciekawe produkcja jedwabiu to zaledwie 0,2% światowej produkcji wszystkich włókien, co właśnie czyni go tak ekskluzywnym surowcem, jak również przesądza o jego wysokiej cenie. Ceny tkaniny jedwabnej wahają się między 80-120 zł za metr, ale potrafią dochodzić i do 200-300 zł za metr (np. szantungi jedwabne). 

bluzki jedwabne, eleganckie ubrania z jedwabiu


Właściwości jedwabiu - za co go uwielbiamy?

Nić jedwabna charakteryzuje się dużą wytrzymałością, na tyle dużą że powstały nawet projekty kamizelek kuloodpornych z kilkunastwu warstw grubo tkanego jedwabiu. Nie mniej w codziennym użytkowaniu najbardziej znaczące cechy jedwabiu to:

  • właściwości hipoalergiczne - to najlepszy materiał dla alergiów, ponieważ ten materiał nie uczula, jest bardzo miły w dotyku. Nie przyciąga też roztoczy i bakterii.
  • zdolności do termoregulacji - jedwab to wspaniały materiał całoroczny, ponieważ latem chłodzi, a zimą grzeje. 
  • właściwości higroskopijne - pochłania wilgoć z otoczenia, nie zwiększając przy tym swojej objętości. 

Właśnie ze względu na swoje właściwości jedwab jest tak ceniony i lubiany. 

 bluzki jedwabne

Jak pielęgnować jedwabne ubrania?

Jedwab to jednocześnie bardzo delikatna tkania i należy się z nim ostrożnie obchodzić.

Jak prać jedwab? 

Najbezpieczniejszą formą prania będzie pranie chemiczne lub ręczne. Zawsze sprawdzajmy metki! Jeśli chodzi o pranie ręczne to bezwzględnie należy pamiętać by jedwabiu nie trzeć i nie wyżymać, bo o ile na sucho jest on wytrzymały, o tyle mokry ma znacznie obniżoną wytrzymałość. Jeśli decydujemy się na pranie ręczne, należy pamiętać by nie prać go w zbyt ciepłej wodzie. Najlepiej sprawdzi się 20-30 stopni. Używać należy wyłącznie delikatnych detergentów. 

Suszenie jedwabiu

Ubrań z jedwabiu nie suszymy na słońcu. Pamiętajmy, że jest to naturalny surowiec i pod wpływem mocnego słońca może tracić kolor. Jedwabiu nie trzeba suszyć na płasko, można powiesić na wieszaku do wyschnięcia :) 

Prasowanie 

Najlepsze i najbezpieczniejsze dla jedwabiu jest prasowanie parą z bezpiecznej odległości (kilka cm). Jedwabne tkaniny są tak delikatne, że czasem potrafią się wyprostować powieszone w łazience na czas gorącej kąpieli (przydatne w szczególnie w podróży ;) ). Jeśli jednak nie dysponujemy żelazkiem z parą, należy go prasować na najmniejszej mocy. Dla pewności można też użyć czystej szmatki/ścierki i przez nią prasować. 

Nie należy też pryskać perfumami bezpośrednio na ubrania. 

Ubrania z jedwabiu - jakich rodzajów używamy?

spodnica jedwabna

Przy odpowiedniej pielęgnacji, ubrania te posłużą nam na lata i odwdzięczą się niesamowitym komfortem noszenia. Ponieważ ubrania z jedwabiu nie są najłatwiejsze w pielęgnacji, zwykle noszone są na specjalne okazje - jako ubrania wizytowe, wieczorowe czy ślubne. Mimo wszystko, warto mieć w szafie kilka bardziej codziennych bluzek. Szczególnie polecamy stawiać na ponadczasowe fasony i kolory. 

Satyna jedwabna 

satyna jedwabna, ubrania z jedwabiu

Satyna jedwabna bardzo często występuje z domieszką elastanu (maksymalnie 5%) co jest niewątpliwym atutem, ponieważ dzięki temu można zaprojektować ubrania lepiej przylegające do ciała, gdyż tkanina będzie pracować podczas ruchu. Satyna jedwabna ma najpiękniejszy połysk, jaki można osiągnąć w tkaninach. Połysk jedwabiu jest elegancki, ale nienachalny. No i cudownie układa się w ruchu! Ciekawostka: spódnica jedwabna ze zdjęcia szyta jest z aż 5 metrów jedwabiu, dzięki czemu ma piękną linię A i niesamowicie się porusza podczas tańca. 

Krepa jedwabna 

krepa jedwabna, ubrania z jedwabiu

Krepy jedwabne zwykle produkowane są bez żadnych dodatków, ale też nie mają żadnej elastyczności. Krepy są zwykle matowe. Ubrania z krepy muszą być trochę luźne, aby zachować swobodę ruchów. Są cienkie i bardzo przewiewne. Jak już wcześniej wspomniałyśmy, tkaniny jedwabne charakteryzują się zdolnością do termoregulacji, a więc latem da ona uczucie chłodu, a zimą ogrzeje. 

 

 

Interesuje Cię temat materiałów odzieżowych? Przeczytaj też o:

- Wiskoza - co warto o niej wiedzieć?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl