14.02.2018

Okładka Vogue Polska – nasza opinia

W świecie mody zawrzało! Dziś premierę ma pierwsze wydanie polskiej edycji biblii mody – Vogue. Zdjęcie okładkowe wywołało niemałe poruszenie i wiele skrajnych opinii. Krzywa, szara, bura i smutna – krzyczą komentarze internatów. W internecie pojawiają się już pierwsze przeróbki tej historycznej okładki, z niekwestionowanymi ikonami polskiego modelingu:  Małgorzatą Belą oraz Anją Rubik.

Warto jednak dostrzec wielowymiarowość tego zdjęcia i smaczki jakie w sobie zawiera :). Nawiązania historyczne, polityczne i kulturowe są nieuniknione.

Nie można nie odnieść się do zdjęcia, które było wyraźną inspiracją do okładki. Zdjęcie z roku 1960, było okładką czasopisma Przyjaźń. Widzimy na nim uśmiechniętą elegancką kobietę, a w planie zdjęcia pojawią się dokładnie te same rekwizyty co w zdjęciu okładkowym Vogue Polska, jednak wydźwięk obu zdjęć jest zupełnie różny. Na zdjęciu sprzed lat, ukazany Pałac Kultury, który pachnie jeszcze nowością oraz samochód z wyższej półki, były powodami do dumy.
Dziś, prawie 60 lat później, odbieramy to jako wyraz naszych kompleksów narodowych w postkomunistycznej rzeczywistości. Natomiast  sama Wołga, może być mrugnięciem oka i swoistym żartem fonetycznym i odniesieniem do problemów jakie miewamy przy wymowie słowa Vouge.

5292088-marzec-1960-warszawa-polska-sesja-900-880

 

Okładce zarzuca się, że ukazuje Polskę jako bezbarwny, smutny kraj. Do tego dochodzą pretensje, że autorem zdjęcia jest niemiec Juergen Teller, zamiast któregokolwiek fotografa z Polski. Warto też przyjrzeć się estetyce tego fotografa, aby móc dokonać pełnej oceny tej okładki. Jego zdjęcia sprzeciwiają się wyidealizowanemu pojęciu piękna, jakie kreują media. Próżno szukać u niego wyfotoszopowanych sesji, ociekających lukrem. Juergen Teller pokazuje rzeczy takimi jakie są, bez upiększania i koloryzowania, wręcz romansując z takimi pojęciami jak niedoskonały, brzydki. W tym kontekście, fotografia jest spójną kontynuacją twórczości tego fotografa. Czy taka właśnie jest Polska i Polacy? Zachowawcza, smutna z pretensją historyczną w tle? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam :)

Ciekawy jest też kontekst dnia w jakim ta premiera się odbyła. Z jednej strony mamy dziś Walentynki, czyli jedno z najbardziej komercyjnych świąt na świecie – wobec którego to zdjęcie jest ogromnym kontrastem, wobec wszędzie bombardujących serduszek, różu i czerwieni. Z drugiej zaś strony, dziś przypada też środa popielcowa – dzień pokuty, do którego ta okładka pasuje znacznie lepiej.

Ta okładka nikomu nie pozostaje obojętna, nie ma tu stanów pośrednich. Albo docenia się całokształt i wielowymiarowość tego zdjęcia, albo ocenia tylko pierwsze wrażenie jakie wywiera. I nie ma tu jedynego słusznego podejścia. Dlatego właśnie uważamy, że jest świetna. Składania do myślenia, pochylenia się trochę nad tym jak widzą nas inni, a jak chcielibyśmy aby nas widzieli.

Nam brakuje jedynie, aby modelki ubrane były w kreacje polskich projektantów. Na przykład Fanfaronady ;)