24.02.2017

Jak dobrać suknię ślubną do figury?

Untitled design (15)

 

1. Figura klepsydry – Figura o idealnych proporcjach – biust i biodra są bardzo zbliżone w obwodach lub takie same, a talia wyraźnie zarysowana.

Ten rodzaj figury może sobie pozwolić na niemal wszystkie modele. Warto jednak uwydatnić atuty figury czyli ładny biust i wąską talię. Ten rodzaj sylwetki świetnie odnajdzie się w sukience rybce/syrence i wszystkich dopasowanych sukienkach.

Figura klepsydry (7)

2. Figura gruszka – wąska i długa talia, mała klatka piersiowa, szczupłe ramiona, i szerokie biodra, masywne uda i szczupłe łydki.

Aby wyrównać proporcje należy skupić się na górze – a więc zalecane są wszelkiego rodzaju ozdobne koronki, świetnie sprawdzi się też góra z odkrytymi ramionami, ponieważ poziomy dekolt optycznie poszerzy linię ramion. Maskujemy szerokie biodra – albo tiulowym puszystym dołem – ponieważ nigdy nie wiadomo co skrywa się pod wieloma warstwami tiulu :). Świetnie zadziała też model rozkloszowany, który jest dopasowany w talii i nie poszerzy w tym obrębie, tylko rozszerza się ku dołowi. Radzimy unikać modeli wąskich, mocno dopasowanych w biodrach.

Figura klepsydry (8)

3. Figura jabłko – Charakteryzuje się szerokimi ramionami, średnim biustem, okrągłą pupą i brakiem wyraźnego wcięcia w talii. W tym typie sylwetki często są bardzo zgrabne nogi.

Suknie typu empire, odcinane bod biustem, luźno spływające po sylwetce. Warto podkreślić biust. Raczej unikać ozdób i koronek w obrębie talii, aby nie przyciągać uwagi do tego miejsca. Suknie o kształcie litery A. Miękkie opływające tkaniny. Świetnie sprawdzi się szlachetny jedwab. Dzięki zgrabnym nogom można sobie pozwolić na wyeksponowanie ich, jednak należy uważać przy tym na resztę proporcji. Już wkrótce uzupełnimy kolekcję sukni o propozycje dla pań o figurze jabłka :)

Figura klepsydry (2)

4. Figura kolumna – wysoka i szczupła, o chłopięcej sylwetce, a więc bez mocno wciętej talii.

Przy takiej figurze zalecamy wszelkiego rodzaju asymetrie, ciekawe ozdoby, awangardowe rozwiązania. Warto też przymierzyć model syrenka/rybka – może się okazać strzałem w dziesiątkę :). Świetnym rozwiązaniem dla tego typu sylwetki są suknie w których sporo się dzieje, koronkowa góra, rozkloszowany dół (jak w sukni „Piękna Helena”) sprawią, że sylwetka nabiera kobiecych kształtów i delikatności.

Figura klepsydry (5)

5. Figura kielich – duży biust, brak wcięcia w talii, wąskie biodra i szczupłe nogi.

Aby wyrównać proporcje należy poszerzyć optycznie dół i zmniejszyć górę. W tym wypadku szczególnie polecamy suknie z dekoltem V – wydłużą sylwetkę, sprawią że nabierze lepszych proporcji. Do tego mocno rozszerzane doły.
Minimalistyczne gładkie, miękkie góry, Szerokie doły.

Figura klepsydry (6)

Niski wzrost – Najbardziej problematyczny jest niski wzrost, w sytuacji gdy Pan Młody jest bardzo wysoki.Niskim pannom młodym o sylwetce klepsydry świetnie optycznie doda kilku centymetrów model syrenka. Wszystkie opływające modele również świetnie się sprawdzą. Przy niskim wzroście buty na obcasie są oczywistością, ale warto też pomyśleć o ciekawym wysokim upięciu lub fascynatorze, który również sprawi, że sylwetka wyda się wyższa :) Radzimy unikać zbyt obszernych dołów czy wszelkich poziomych linii dzielących sylwetkę.

Jednak, absolutnie najważniejsze jest to, jak Panna Młoda się czuje w danej sukni. Nawet jeśli dany fason najlepiej komplementuje sylwetkę kobiety, a ona nie czuje się w nim komfortowo – nie ma sensu się zmuszać. Najważniejsze czuć się wygodnie i być zadowoloną ze swojego wyboru.
Pamiętajcie, oprócz proponowanych przez nas sukni istnieje też możliwość zamówienia projektu indywidualnego – dopasowanego do potrzeb danej sylwetki.

Zapraszamy do umawiania się na przymiarki w naszym atelier oraz konsultacje z projektantką – z przyjemnością doradzimy w doborze sukni!